Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah Motorradbatterie (DIN 82400) YTX24HL-BS
Das Wichtigste
| Kapazität (Ah): | 23 Ah |
|---|---|
| Kälteprüfstrom: | 350 A |
| Maße (L x B x H): | 205 x 90 x 163 mm |
| Spannung: | 12V |
| Batterietechnologie: | AGM (VRLA) |
Produktinformationen "Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah Motorradbatterie (DIN 82400) YTX24HL-BS"
Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah Motorradbatterie (DIN 82400) YTX24HL-BS
The Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah motorcycle battery (DIN 82400) YTX24HL-BS can be installed in any position on the motorcycle. Thanks to its highly developed and tested quality, this powerhouse is completely maintenance-free and leak-proof. The Intact motorcycle battery offers enormous safety reserves and is fully recyclable. The Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah motorcycle battery (DIN 82400) YTX24HL-BS is manufactured to original equipment manufacturer (OEM) quality standards and in a completely sealed system with immobilized electrolyte.
The battery is ABS-compatible and can be used in special applications such as motorcycles with ABS. The Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah motorcycle battery (DIN 82400) YTX24HL-BS is manufactured in an extra robust and vibration-resistant design. The battery is primarily designed for Harley-Davidson motorcycles and was also a test winner in its category (Motorrad magazine: June 10, 2011).
The Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah motorcycle battery (DIN 82400) YTX24HL-BS is perfectly suited to safely and reliably start motorcycles, scooters, ATVs/quads, jet skis, ride-on mowers, snowmobiles and Harley-Davidson motorcycles.
The Intact HVT-06 Bike-Power HVT 23Ah motorcycle battery (DIN 82400) YTX24HL-BS is filled and charged, so it's ready to go. The Intact motorcycle battery comes complete with connection screws.
Advantages:
- Completely maintenance-free
- Ready for immediate use (filled and loaded)
- Absolutely leak-proof
- Original equipment manufacturer (OEM) quality
- Excellent starting performance
- Suitable for ABS
- SLA Technology
- Can be used in a tilted position
- Completely sealed
- Long service life
- Impact-resistant housing
- 100% recyclable
- Completely vibration-proof
- High performance
- Best quality from Intact
- Test winner (Motorrad: 10.06.2011)
- More environmentally friendly than conventional motorcycle batteries
- Mounting screws included.
Applications:
- motorcycle
- Motor scooter
- Quad / ATV
- Jet ski
- ride-on mower
- snowmobile
- Harley-Davidson motorcycles
Scope of delivery:
- Intact HVT-06 Bike-Power HVT 22Ah Motorradbatterie (DIN 82400) YTX24HL-BS
- Connecting screws
| Kapazität (Ah): | 23 Ah |
|---|---|
| Kälteprüfstrom: | 350 A |
| Maße (L x B x H): | 205 x 90 x 163 mm |
| Spannung: | 12V |
| Batterietechnologie: | AGM (VRLA) |
| Ersetzt: | HVT-06, 66010-82B, HVT-6, YTX24HL-BS, HVT06, HVT6, 85001, YTX50L-BS, 82400 |
| DIN-Nummer: | DIN 82400 |
| Japan-Code: | YTX24HL-BS |
| Harley Part Nr.: | 66010-82B |
| Schaltung: | 0 (Pluspol rechts) |
| Endpolart: | F-M6 (Innengewinde M6) |
| Besonderheiten: | Kann liegend verbaut werden |
| Wartungsfrei nach EN: | Ja |
| Ausführung: | Sofort einsatzbereit (Gefüllt & Geladen) |
| Zustand: | Neu (Original - Direkt vom Hersteller) |
| Modell-Reihe: | Bike-Power Lithium |













