VARTA Powersports AGM ACTIVE T9B (FA) YT9B-BS 8Ah Motorcycle Battery 12V (508909012)
Product number: VPAYT9B
Often bought together
The Most Important
| Battery technology:: | |
|---|---|
| Capacity (Ah): | 8 Ah |
| Dimensions (L x W x H): | |
| Tension: | 12V |
| : |
Product information "VARTA Powersports AGM ACTIVE T9B (FA) YT9B-BS 8Ah Motorcycle Battery 12V (508909012)"
VARTA Powersports AGM ACTIVE YT9B-BS 8Ah Motorcycle Battery 12V (508909012)
The VARTA Powersports AGM ACTIVE YT9B-BS is the reliable choice for motorcyclists who rely on strong performance, safety and durability. With the most modern AGM technology (Absorbent Glass Mat) offers absolute maintenance-free, high vibration resistance and leak-proof – ideal for motorcycles, scooters, ATV/quads or snowmobiles.
Your advantages at a glance:
- Ready to go immediately – factory filled, loaded and sealed. No need to fill.
- Maintenance-free – no water refilling required.
- High starting power – reliable engine start even at low temperatures.
- Robust & safe – vibration and leak-proof, perfect for road and terrain.
- Long life – low self-discharge, ideal even after longer downtimes.
Technical data:
- Voltage: 12 volts
- Capacity: 8 Ah
- Refrigeration test current (EN): 115 A
- Dimensions (L x W x H): 150 x 70 x 105 mm
- Weight: approx. 2.61 kg
- Pole arrangement: positive pole left
- VARTA article number: 508909012
The VARTA Powersports AGM ACTIVE YT9B-BS combines quality, power and reliability – the ideal motorcycle battery for those who want to rely on their energy source at all times.
| Battery technology:: | AGM (VRLA) |
|---|---|
| Capacity (Ah): | 8 Ah |
| Dimensions (L x W x H): | 150 x 70 x 105 mm |
| Execution: | Ready for immediate use (filled & charged) |
| Tension: | 12V |
| Kälteprüfstrom: | 115 A |
| Japan-Code: | YT9B-BS |
| Schaltung: | 1 (Pluspol links) |
| Besonderheiten: | Kann liegend verbaut werden (bis 45° Grad) |
| Wartungsfrei nach EN: | Ja |
| Zustand: | Neu (Original - Direkt vom Hersteller) |
| Hersteller: | Varta |
| Batteriecode: | 508909012 |
| Modell-Reihe: | Powersports AGM ACTIVE |
Downloads "VARTA Powersports AGM ACTIVE T9B (FA) YT9B-BS 8Ah Motorcycle Battery 12V (508909012)"














