Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4
€49.03*
delivery time: Immediately
The Most Important
| Battery technology:: | |
|---|---|
| Capacity (Ah): | 8.5 Ah |
| Dimensions (L x W x H): | |
| Tension: | 12V |
| : |
Product information "Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4"
Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4
The Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4 is the absolute top product in the motorcycle battery range. The Intact Bike-Power SLA series developed by Keckeisen with the latest SLA technology.
The IntactSLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4 was specially developed for modern motorcycles with various electrical consumers and ABS. The combination of the flow separators and the fixed electrolyte in the SLA results in increased starting power (up to 30% more power compared to conventional motorcycle batteries). In addition, the SLA motorcycle batteries from Keckeisen impress with their extremely good durability, maximum safety, high vibration resistance and are manufactured in absolute OEM quality. The Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4 impresses with its very low self-discharge, so longer storage is not a problem (recharging is still recommended!). This SL battery cannot lose any fluid even if the housing breaks and can therefore also be installed horizontally. The motorcycle battery is completely sealed and therefore absolutely maintenance-free. The Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4 is ideal for motorcycles, scooters, jet skis, lawn mowers, snowmobiles, ATVs/quad bikes and other applications.
The Intact SLA12-10Z-S Bike-Power SLA 8.5Ah motorcycle battery (DIN 50922) YTZ10-S, YT10B-4 is topped up and charged, so it is ready to go straight away. The Intact motorcycle battery is supplied including connection screws.
Advantages:
- Absolutely maintenance-free
- Suitable for ABS
- Immediately ready for use (felt and charged)
- OEM quality
- High performance
- Low self-discharge
- Can also be used in tilted position (up to 90°)
- SLA technology
- Longer service life
- Completely sealed
- Completely leak-proof
- Including connection screws in the scope of delivery
- Up to 30% more power compared to conventional motorcycle batteries
Applications:
- Motorcycle
- scooter
- Quad / ATV
- jet ski
- Ride-on mower
- Snowmobile
| Battery technology:: | AGM (VRLA) |
|---|---|
| Capacity (Ah): | 8.5 Ah |
| DIN number: | DIN 50922 |
| Dimensions (L x W x H): | 150 x 87 x 94 mm |
| Execution: | Ready for immediate use (filled & charged) |
| Tension: | 12V |
| Kälteprüfstrom: | 140 A |
| Ersetzt: | YTZ10-S; GTZ10S; WPZ10S-BS; YTZ10S-4 ; YTZ10S-BS |
| Japan-Code: | YTZ10-S |
| Schaltung: | 1 (Pluspol links) |
| Endpolart: | G-M6 (Flachpol mit Bohrung Ø 6,0 mm) |
| Besonderheiten: | Kann liegend verbaut werden |
| Wartungsfrei nach EN: | Ja |
| Zustand: | Neu (Original - Direkt vom Hersteller) |
| Modell-Reihe: | Bike-Power SLA |
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Login

Gebrauchsanleitung lesen, beachten und aufbewahren. Diese finden Sie auf die Rückseite der Batterie geklebt oder über einen QR-Code, der auf die Herstellerwebsite führt.

Augenschutz: Bei Arbeiten an der Batterie immer eine Schutzbrille tragen. Schutzhandschuhe und Schutzkleidung tragen.

Außer Reichweite von Kindern aufbewahren. Darf nicht in die Hände von Kindern gelangen.

Explosionsgefahr. Batterien erzeugen während und nach dem Laden ein hochexplosives Gasgemisch. Nicht in luftdichten Containern betreiben. An nicht gut belüfteten Orten Gasableitungsschlauch verwenden.

Offenes Feuer und Funkenbildung ausschließen. Antistatische Tücher und Kleidung sowie isolierte Werkzeuge verwenden. Nicht rauchen in der Nähe von Batterien.

Korrosions- und Verätzungsgefahr. Enthält Schwefelsäure-Gemisch. Augen, Haut und Kleidung schützen. Batterien aufrecht halten, um Austritt zu vermeiden. Niemals öffnen.

Batterieentsorgung
Enthält mehr als 0,004 Masseprozent des Schadstoffes Blei. Nicht in den Hausmüll geben. Sie können Ihre Batterien kostenlos beim Verkäufer, bei Verkäufern Batterien gleicher Art oder an öffentlichen Sammelstellen abgeben. Vor Entsorgung mindestens einen Pol isolieren.

Erste Hilfe: Beim Kontakt von Batteriesäure mit Haut oder Augen betroffene Stellen sofort mit klarem Wasser mehrere Minuten lang gründlich spülen. Danach unverzüglich einen Arzt aufsuchen. Bei Aufnahme über den Mund sofort ärztliche Versorgung veranlassen. Säure auf Haut oder Kleidung sofort mit Seifenlauge oder Säureumwandler neutralisieren und mit viel Wasser nachspülen.
Ladung und Lagerung: Nie beide Gasaustrittsöffnungen verschlossen lassen. Stets einen Pol abdecken, um Kurzschlüsse zu vermeiden. Niemals gefroren oder mit Temperatur von über 45 °C laden. Bei Überhitzung Ladevorgang sofort unterbrechen. Pole und Anschlussklemmen vor Korrosion schützen.
Ähnliche Artikel
Motorradbatterien Ladegeräte
Motorradbatterien Zubehör





































